Sketchnoting – co to jest?

Mam niełatwe zadanie...

Jako życiową misję postawiłam sobie edukować ludzi na temat myślenia wizualnego, przypominać im, że każdy potrafi rysować, dodawać im do tego odwagi, budzić uśpione wewnętrzne dzieci... I gdyby było mało samego myślenia wizualnego, to do tego dochodzą jeszcze takie przedziwne hasła jak sketchnoting, doodling, graphic recording albo nawet sticky figures. O co w tym wszystkim chodzi? Pomalutku Wam będę to wszytko odszyfrowywać. Tym razem: sketchnoting.

Sketchnoting - co to jest?

Czym jest sketchnoting? Z angielskiego sketch - szkic, noting - notowanie. Czyli notatki rysunkowe, notowanie z elementami szkicowania, bazgrania, rysowania. Mogą na przykład wyglądać tak (wszystkie mojego autorstwa). Jako Kustosz Karty SZKICOWANIE z talii Learning Battle Cards (strona projektu) zacytuję tu swoje własne fragmenty wyjaśniające tajemnicze hasło:
Sketchnoting to forma wspomagania zapamiętywania poprzez przenoszenie pozyskiwanych informacji do postaci wizualnej w formie różnych ręcznie wykonywanych rysunków, szkiców oraz bohomazów (jak głosi definicja Mike’a Rohde, autora książki The Sketchnote Handbook, jest to mieszanka pisma ręcznego, rysunków, ręcznej typografii, kształtów, elementów wizualnych takich jak strzałki, pudełka, linie).
Bywa, że jest to proces nieświadomy (bazgranie w czasie rozmowy telefonicznej, czy tzw. zentangle), może być też jednak w pełni świadomy i stymulowany przez nas samych. Forma ta jest szczególnie pomocna w procesie uczenia dla wzrokowców oraz kinestetyków i często przyjmuje formę np. map myśli czy infografik.

Jak się tego nauczyć?

Już kiedyś o tym pisałam, dając jedną zasadniczą radę (znajdziesz ją tu). https://www.youtube.com/watch?v=JYo9CUqtulE

Kiedy to się przydaje?

Zastosowanie jest bardzo szerokie. Notatki rysunkowe:
 • metodą nakolanową czyli we własnym notesie, siedząc grzecznie nikomu nie rzucając się w oczy, albo
 • metodą ekshibicjonistyczną czyli wielkoformatowo, z dostępnością dla wszystkich słuchaczy
...można wykonywać w czasie konferencji, spotkań biznesowych, wykładów, szkoleń, warsztatów, zajęć, zebrań, czyli wszędzie tam, gdzie pojawiają się INFORMACJE. Zobacz przykład mojego wielkoformatowego sketchnotingu dla Szkoły Liderów (a już wkrótce także dla firmy Siemens). Ja takie notatki wykonuje mimowolnie, nikt mnie nie musi o to prosić, czy mi tego zlecać. Zwyczajnie lepiej mi się dzięki temu myśli, zapamiętuje (a i często punktuje bylejakość prelegentów :P).

Sketchnoting na konferencjach

Najbliższa okazja do nakolanowego sketchnotingu mam w czasie Business Networking Congress (gdzie zostałam zaproszona właśnie żeby sketchnotingować), największej - jak twierdzi organizator - konferencji networkingowej (Sopot, 15-16 maja 2014). Przyznam szczerze, że nie mogę się doczekać trzech nowatorskich elementów, którymi się wyróżniają, a mianowicie (cytat z ich strony):
Rotating diner (...) to obiad podczas którego goście zamieniają się stołami, w taki sposób, że każde danie jedzą przy innym stole, z zupełnie innymi osobami. Middleman, czyli osoba pomagająca w nawiązywaniu kontaktów. Middleman jest doskonałym rozwiązaniem gdy mamy trudności z rozpoczęciem rozmowy z nieznajomą nam osobą. Katalog gości dla wszystkich uczestników wysyłany około tygodnia przed wydarzeniem (...).
(No dobra, kocham jeść, najbardziej mnie cieszy rotating dinner, nie będę udawać :P)
Business Networking Congress
Business Networking Congress
 

Przydatne linki - czyli gdzie szukać informacji

Przede wszystkim:

...szukać po angielsku!

Bardzo szeroki zbiór informacji i ciekawych linków znalazlam tutaj na blogu Kathy Schrock's Guide to Everything. W większość z nich nawet jeszcze nie klikałam, jest tego tak dużo! Ponadto ja osobiście polecam takie oto smaczne kąski (anglojęzyczne):

Linki przeróżne:

 • artykuł w Wall Street Journal na temat 29% skuteczności bazgrania nad... niebazgraniem 🙂
 • artykuł w NewsObserver.com na temat badania nad rysunkowymi notatkami
 • artykuł w New York Post na temat tego, dlaczego nie warto zaprzestawać bazgrania (słynni Bazgracze i typologie Bazgraczy)
 • mini kurs myślenia wizualnego autorstwa Dave Gray’a
 • kanał 'RSA Animates' na YouTube z genialnymi animacjami
 • kanały YouTube z instrukcjami jak rysować - ShooRaynerDrawing oraz drawstuffrealeasy

Od kogo się uczyć?

Strony przodujących anglojęzycznych propagatorów myślenia wizualnego, bazgrania, rysowania i sketchnotingu:

Społeczności:

 Filmy i wystąpienia (typu TEDtalk):

 • samochwalczo zacznę od mojego anglojęzycznego wystąpieina It’s half done when you’ve drawn it na TEDxWroclaw (poniżej także link do drugiego, po polsku)
https://www.youtube.com/watch?v=ovz6cwwKvAU
 • wystąpienie Ole Qvist-Sørensen Draw more, together, pokazujące, dlaczego warto rysować w grupie
 • film Michele Cassou The Flowering of Children's Creativity (zobacz też mój wpis na blogu, gdzie do niego nawiązuję - opisuję m.in. jakich błędów nie popełniać, gdy nasze dziecko rysuje)
 • wystąpienie Rachel Smith Drawing in Class
 • wystąpienie Patti Dobrowolski Draw Your Future
 • film z 7 elementami, na które składa się rysunek Learning Graphic Facilitation - 7 Elements by Bigger Picture

... i trochę po polsku

Już wkrótce uruchamiam nowy cykl wpisów na temat sketchnotingów (www.sketchnoting.pl). A tymczasem przydatne linki z materiałami po polsku:
 • kolejne autopromocyjne wystąpienie autorstwa Klaudii Tolman na TEDxSopot Powrót do marzeń z dzieciństwa poprzez rysowanie
https://www.youtube.com/watch?v=Mgc1mDyKbB8

A Ty? Sketchnotingujesz?

Z radością zawsze witam osobby zasilające grono Bazgrących Fan(atyk)ów i Ryślicieli - daj znać, co porabiasz, daj znać, że jesteś, podziel się radami, linkami, swoimi pracami. Im nas więcej, tym lepiej! Zachęcam Cię do komentowania wpisu, dzielenia się refleksjami i uwagami.
sketchnoting Klaudia Tolman TEDxSopot (foto Michał Kwapisiewicz)
sketchnoting Klaudia Tolman TEDxSopot (foto Michał Kwapisiewicz)

Komentarze

komentarze

CLOSE
CLOSE

No nie żartuj! Już uciekasz? Zostań jeszcze chwilkęKlaudia Tolman tańcząca z blachą do pieczenia

Mój banan na twarzy marnieje, gdy opuszczasz moją stronę! Zatrzymam Cię filmikiem, czy prezentami? ☺

Zapisz się na newsletter, będę Cię radośnie obdarowywać:

 • Informacjami o najbliższych szkoleniach i warsztatach,
 • Wiedzą ryślicielską, którą uwielbiam się dzielić,
 • Moimi nowymi pomysłami, projektami i inspiracjami,
 • Poradami jak rysować, gdzie szukać informacji, jakich sztuczek używać.