Chcesz coś narysować, ale nie wiesz jak?
Zobacz, co robię w takiej sytuacji.
Weźmy na przykład hasło do narysowania beztroskie dzieciństwo / carefree childhood.
1. Wchodzę w Google
2. Wpisuję hasło
Wpisuję hasło najpierw po polsku i zamieniam opcje wyszukiwarki na Grafika / Images.
Patrzę na wyniki i tworzę sobie w głowie pierwsze wyobrażenia, jak można to narysować.
Mój strumień świadomości wygląda tak:
Zdjęcie dziecka z bańkami mydlanymi. To bardzo beztroskie, typowe dla dzieci. Widzę dziewczynkę z warkoczykami, podskakuje i dmucha bańki. Dziecko zamknięte w bańce mydlanej. Dziecko, które 45 minut zahipnotyzowane obserwuje brodatego Pana na Krakowskim Przedmieściu (stoi tam często w okresie letnim, kojarzycie Go? :)), a rodzic ciągnie je bezskutecznie w kierunku dalszego spaceru. Dziecku kapie ślina z ust. Pod nim mokra kałuża… Śliny, mydlin, nie wiadomo, niech będzie niepewność, przecież jest beztrosko!
Zdjęcie placu zabaw… Myślę: może dziecko na huśtawce? Huśtające się tak zamaszyście, że aż robi pełen obrót?
Zdjęcie dzieci w dmuchanym placu zabaw. Myślę: dziecko zjeżdzające z wielkiej dmuchanej zjeżdżalni z czegoś wysokiego. Z samego nieba? Z wysokiej góry? Z najwyższego szczytu na świecie? A na końcu ścieżki drzewo (w które dziecko nie boi się uderzyć, bo… jest dzieckiem :P), albo przepaść (do której nie wpadnie, bo… jest dzieckiem! a to jest moja wyobraźnia, wszystko się tam może zdarzyć!).
Zdjęcie dwóch chłopców biegnących w podskokach po ulicy. Widzę dzieci biegnące po autostradzie. Widzę dzieci jadące w psim kuligu (a może kocim? szczurzym? czemu nie!) po autostradzie. Widzę te same dzieci, ale z perspektywy kierowcy jadącego po autostradzie, kierowcy z głowy wychodzi dramatyczna zdziwiona chmurka w stylu WTF?!?…
Widzisz co robię?
Daję sobie czas na pączkowanie pomysłów, na swobodne skojarzenia. Szukam w głowie wyobrażeń na temat tego, co może znaczyć beztroskie dzieciństwo.
A z czym się Tobie kojarzy beztroskie dzieciństwo?
Co Ty robiłeś/aś w dzieciństwie?
Na przykład ja wspólnie z bratem opędzlowałam pół apteczki 🙂 Czyli widzę od razu obraz dwóch szkrabów siedzących na rozkładanej komodzie w nieśmiertelnej komunistycznej meblościance (pamiętacie je? takie z kluczykiem!), jak jemy kolejne tabletki, pijemy syropy. Wśród leków widać np. Viagrę, strzykawki, jakieś charakterystyczne „zabawne” leki np. stoperan, jakiś krem z aplikatorem dopochwowym, Doppelherz…
3. Wpisuję to samo hasło, ale po angielsku
Dlaczego? Jest o wiele więcej wyników.
I znów: szukam pomysłów, inspiracji, na tej podstawie tworzę w głowie kolejne obrazy, tak jak przy wynikach po polsku.
Zdjęcie dzieci robiących gwiazdę. Czyli dzieci uprawiające sport, wyczyniające cuda ze swoimi ciałami. Widzę dzieci robiące gwiazdę w Wielkim Kanionie. Widzę dzieci podnoszące styropianowe ciężary.
Zdjęcie dzieci stojących przed falą. Widzę dzieci zacieszające się do olbrzymiej fali tsunami. Radosne dzieci skaczące na główkę z Titanica.
I tak dalej, i tak dalej…
Szukam, szukam, szukam…
Mogę zmienić wyszukiwane hasło, na podstawie nowych skojarzeń i pomysłów (np. rozrabiające dzieci, urwis, bieganie, skakanka, płatki śniadaniowe, Cartoon Network…).
Może na tym etapie mam już w głowie wyobrażenie tego, co narysuję. A jeśli nie (albo wiem, co narysuję, ale nie wiem JAK), to idę krok dalej.
4. Zamieniam TYP obrazów na grafikę wektorową
Rozszerzam NARZĘDZIA WYSZUKIWANIA, rozwija mi się dolny pasek z opcjami, gdzie klikam TYP i wybieram GRAFIKA WEKTOROWA / line drawing
Dostaję rysunkowe wyniki, bardzo przydatne, kiedy potrzebujemy dokładniejszych podpowiedzi, jak coś narysować.
Niemal zawsze korzystam z tej opcji – choć jest najbardziej przydatna a przypadku prostych haseł (tupu: dziecko, krawat, butelka itp.), hasła abstrakcyjne albo bardziej złożone rzadko kiedy są już przez kogoś narysowane.
Co tu widzę?
Rysunek dzieci w klasie. Widzę ten sam rysunek, tylko z jakimiś słowami dzieci, które świadczyłyby o ich beztroskości, jak zadzierają z nauczycielem. Widzę przerwę w czasie lekcji, jak rozszalałe dzieci niemal roznoszą klasę w zwariowanej zabawie.
5. Wybieram ostateczny pomysł i go rysuję!
Co jest tu ważne?
- cały czas posiłkuj się Google’m – chcesz narysować dziecko / dziewczynkę / psa – wpisz to w wyszukiwarkę w grafice wektorowej i podpatruj gotowe rozwiązania!
- zawsze najpierw szkicuj (ołówek i gumka!);
- a dopiero potem dopracuj swój rysunek do ostateczności (długopis, cienkopis, flamaster itd.).