Media o mnie

Moje wystąpienia uporządkowałam od najnowszych do najstarszych. 
Jednak warto zjechać na dół, bo poza profesjonalnymi mediami, znajdziecie tam 
mój występ w programie, podczas którego dyżurowała wróżka :)

RADIO

TOK FM (2017.12.17)

Rozmowa z Klaudią Tolman i Olą Krawczyk w audycji pt. „Strefa Szefa”. Dziewczyny opowiadają o tym czym jest myślenie wizualne oraz w jaki sposób wykorzystać je w biznesie. Przekonują, że rysowanie na ważnych spotkaniach wcale nie jest infantylne, a wręcz przeciwnie – potrafi wzmocnić przekaz treści i zapamiętywanie, ukazać ważny proces w firmie.

Polskie Radio (2015.12.30)

Dyskusja wokół książki „Informacja jest piękna”, w której autor stworzył zestaw diagramów z przeróżnymi informacjami, wyglądających jak piękne obrazy. „To zbiór bardzo różnych tematów, od duchowości po gastronomię, a wszystko pokazane jest bardzo wizualnie” – podkreśla Klaudia Tolman.

Radio Freee – audycja Freeewolnie nakręceni #22 (2015.08.13)

Gościem audycji jest Klaudia Tolman. Opowiada o nieszablonowych metodach uczenia się oraz notowania. Czym jest myślenie wizualne, sketchnoting – jak można to wykorzystywać w praktyce, a także jakie z tego płyną korzyści. Ponadto Klaudia dzieli się swoim doświadczeniem dotyczącym zestawów narzędzi i technik dla początkujących.

Polskie Radio (2015.02.06)

Rysowanie w ujęciu psychologicznym. W audycji biorą udział Klaudia Tolman – trenerka myślenia wizualnego oraz Anna Kędzierska – trenerka i psycholog. Do rysowania nie potrzeba zdolności artystycznych, gdyż jest to naturalna umiejętność każdego człowieka. Rysunek jest uniwersalnym językiem, którym się posługujemy.

Radio Kampus (2013.11)

Klaudia opowiada o myśleniu wizualnym, wyjaśnia czym jest, jak ono się przejawia, gdzie je można wykorzystać (np. w nauce, w planowaniu, w zarządzaniu projektami). Klaudia zapewnia, że wszystko można narysować, nawet pojęcia abstrakcyjne.

Radio Bemowo.fm (2013.09)

Klaudia Tolman opowiada o rysowaniu, byciu trenerem wizualnym, zakładaniu własnej firmy, szkoleniach dla firm. To jednocześnie dość historyczny wywiad: ta stacja radiowa już niestety bowiem nie istnieje (a Klaudia od dawna nie mieszka już na Bemowie).

 Polskie Radio Czwórka (2013.07.01)

Klaudia Tolman opowiada o myśleniu wizualnym. Wyjaśnia czym ono jest, jak wpływa na proces zapamiętywania, w jaki sposób można je wykorzystać (np. lista zakupów, notatki na studiach). Mówi także jak rysowanie wpływa na naszą kreatywność.


TELEWIZJA

Webcaster (2016.11.30)

Ponad godzinny wywiad z Klaudią Tolman, w którym porusza  kwestię przekazywania złożonych koncepcji za pomocą myślenia wizualnego. Nie trzeba mieć talentu do rysowania, wystarczy zacząć. Dzięki myśleniu wizualnemu można zaktywizować kreatywnie zespół, przygotować ciekawą prezentację, przekazać w sposób zrozumiały nasze pomysły.

TVN – program Ugotowani (2014.03.31)

Odcinek programu transmitowanego na TVN-ie „Ugotowani”, w którym bierze udział Klaudia Tolman. Jaką atrakcję przygotowała dla swoich gości? Nie zgadniecie…! Kulinarne KALAMBURY! 😛

Telewizja Rodin (DATA NIEZNANA)

W wywiadzie dla telewizji Rodin, Klaudia opowiada o ścieżce swojej kariery jako trener myślenia wizualnego, oraz czym się różni od innych trenerów. Dodatkowo wyjaśnia czym jest myślenie wizualne, a także w jaki sposób można je wykorzystać.


YOUTUBE

Tu jest cała playlista nazwana przeze mnie „Klaudia Tolman na YouTube’ach”, 
a poniżej wrzucam znaczące linki, które się jeszcze nigdzie w tym pliku nie pojawiły.

Zmiana (w) pracy (2016.05.25)

„Kim była Ryślicielka® zanim stała się Ryślicielką®” to wystąpienie w czasie spotkania Projektu „Zmiana (w) pracy”. Klaudia, jako, że w swoim życiu miała 11 oficjalnych prac, z chęcią dzieli się swoimi naukami i drogą, jaką pokonała, zanim w 100% zajęła się myśleniem wizualnym.

Wystąpienie na TEDx Warsaw University of Technology (2016.04.15)

Występ Klaudii Tolman na konferencji z cyklu TEDx organizowanej na Politechnice Warszawskiej. Klaudia wraz ze swoim partnerem (życiowym i biznesowym!) Michałem Trochimczykiem opowiada o tym jak zaczęła się ich przygoda z rysowaniem oraz co im to daje w codziennym życiu.

24h Kobiecości (2014.03.24)

 Klaudia zachęca kobiety do wykorzystania kredek, flamastrów i notesu, aby spróbować rysunkowych ćwiczeń, które wyzwolą na nowo twórczą energię, energię dziecka.

Wystąpienie na TEDx Sopot (2014.01.30)

 Klaudia, która na co dzień zajmuje się myśleniem wizualnym, w trakcie wystąpienia opowiedziała o tym jak rysowanie pomogło jej spełnić marzenia z dzieciństwa.

Wystąpienie na TEDx Wrocław (2013.04.14)

Kawałek papieru, ołówka i umysłu – tyle wystarczy nam do rozbudzenia kreatywności. Klaudia przekonuje, że wszystko można narysować oraz że każdy może rysować. Rysowanie to naturalna czynność dla każdego człowieka, robimy to już od dziecka.

Teleperformance Poland For Fun Festival 2011 (2011.11.11)

Film stworzony przez Klaudię, kandydujący do Teleperformance For Fun Festival 2011. Klaudia w sposób nietuzinkowy pokazuje to czym się zajmuje, co jednocześnie jest jej pasją. Mowa oczywiście o myśleniu wizualnym 🙂

Forum „Innowacje i idee przyszłości”(DATA NIEZNANA)

 Klaudia w trakcie wystąpienia mówi, że nawraca ludzi na rysowanie, zachęca do powrotu do dziecięcej wolności i kreatywności poprzez rysunek.


ARTYKUŁY W INTERNECIE

W INSIGHT (2018.04.19)

Klaudia opowiada o rzuceniu pracy, założeniu własnej firmy i radzeniu sobie ze śmiercią ukochanego i partnera biznesowego w jednym. 100% Klaudii i 100% szczerości.

NaTemat.pl (2017.02.05)

Myślenie wizualne jest w stanie zmienić odbiór nawet najbardziej nudnej konferencji lub spotkania. O pracy graphic recordera opowiada Klaudia Tolman i Natalia Klonowska (Jadźka Rysuje).

Magazyn psychologiczny „Tu i Teraz”(2016.09.19)

 Klaudia opowiada o swojej pracy Ryśliciela®, co miało wpływ na wybranie takiej ścieżki zawodowej, co lubi w swojej pracy oraz jakie cechy powinna posiadać osoba, która pracuje jako trener, graphic recorder lub.. aktorka rysującej ręki w firmie produkującej filmy rysunkowe 🙂

InnPoland (2016.03.03)

Klaudia, jako pionierka graphic recordingu w Polsce wypowiada się na temat swojej pracy graphic recordera – jak to wygląda od kuchni, z jakim kosztem muszą się liczyć firmy zamawiające taką usługę.

Aude (2015.01.06)

Klaudia opowiada o „smaczkach” bycia graphic recorderem, co jest najważniejsze w tej pracy, czy należy się wcześniej do tego przygotować – a może… pójść na żywioł?

Nowy Marketing (2013.08.30)

Klaudia odpowiada na pytanie czy każdy umie rysować, dlaczego myślenie wizualne działa, do czego się przydaje, jak można je praktykować.


BLOGOSFERA

BusinessMarketer.pl (2018.04)

Autorem tekstu jest właściciel bloga BusinessMarketer.pl, który w marcu 2018 roku uczestniczył w szkoleniu otwartym Klaudii. Opowiada o swoich odczuciach związanych z myśleniem wizualnym oraz o wrażeniach po warsztacie.

SPEC Babka (2016.09.13)

Klaudia znalazła się wśród 12 wyróżnionych kobiet, jak pisze autorka: „(…) o których zapomniały Wysokie Obcasy Extra w artykule dotyczącym najlepszych mówców w Polsce”.

Inspiratorki (2016.01.05)

Klaudia opowiada o swojej drodze zawodowej jaką przebyła,aby stać się finalnie Ryślicielem®. Mówi też o tym jak w praktyce wyglądają ciemne strony „bycia na swoim”. Niezależnie od wszystkiego, wywiad pięknie puentuje słowami: „Dobrem warto się dzielić, bo wraca zawsze!”. Znajdziesz go tutaj: Twój panel >> Kurs Kreatorka 2016 >> Kreatywne Działania Moduł 4 >> Inspiratorki

Zwrotnica.net (2014.07.04)

Czym jest potęga wizualizacji? Czy może to mieć wpływ na osiągnięcie naszego wymarzonego celu? Dlaczego rysowanie pobudza kreatywność i poszerza horyzonty? Na te i inne pytania odpowiada Klaudia w wywiadzie pt. „Narysuj sobie zmianę”.

Suprise Planner (2014.01.07)

W ramach tematu o mapie marzeń, Klaudia opowiada co jest istotą myślenia wizualnego. Nie trzeba być uzdolnionym plastycznie, aby rysować swoje myśli.

Project Managerka (DATA NIEZNANA)

 Klaudia opowiada o swojej drodze Ryśliciela®, jak w codzienności wykorzystuje myślenie wizualne oraz w jaki sposób zachęcić dorosłych ludzi, aby odkryli w sobie swoje „wewnętrzne dziecko”.

PathFinding.pl (2013 jesień)

Klaudia opowiada o swojej pracy, motywacji, sposobach, które pomagają jej w działaniu. Wspomina również swoją mentorkę, która bezpośrednio wpłynęła na jej rozwój zawodowy.

Mini-Kultura.pl (DATA NIEZNANA)

Wzmianka uczestniczki warsztatów prowadzonych przez Klaudię, zorganizowanych przez fundację „Przedsiębiorcza Kobieta”. Opowiada o swoich przeżyciach ze spotkania. Zainspirowana słowami Klaudii, apeluje do rodziców, by nie zabijali w dzieciach wyobraźni.


PRASA PAPIEROWA

Magazyn SENS (2018.07)

Czym jest Ryślenie? Jak myślenie wizualne wpływa na nasze życie? Jakie są obszary jego wykorzystania? Dlaczego warto prowadzić swój własny dziennik rysunkowy? O tym wszystkim opowiada Klaudia Tolman w lipcowym wydaniu magazynu SENS (wywiad jest dostępny w wersji papierowej – lipiec 2018).

Tygrysy Biznesu (2017.07.03)

Klaudia opowiada o tym jak myślenie wizualne (a konkretnie graphic recording) zmienia konferencje. Zapis wizualny buduje zaangażowanie wśród uczestników oraz pomaga uporządkować informacje.
Wywiad jest dostępny zarówno w wersji papierowej jak i online.

Glamour (2017.04)

Klaudia opowiada o rysowaniu, potędze obrazka oraz o prowadzeniu „Cudownika”, czyli dziennika rysunkowego. Wywiad jest dostępny zarówno w wersji papierowej (kwiecień 2017 nr 04) jak i online.

Bloomberg Businessweek (2015.02.16)

W linku jest tylko początek artykułu; pełna wersja jest w wydaniu papierowym. Klaudia opowiada o usprawnianiu komunikacji w biznesie za pomocą rysunku.

Magazyn toruński „Toronto”(2015 jesień)

Krótki artykuł jednej z uczestniczek warsztatów prowadzonych przez Klaudię, odbywających się w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Pisze o swoich wrażeniach z warsztatów, o tym jak prosty rysunek może być silny w przekazie.

Personel Plus (2013 jesień)

Klaudia opowiada o myśleniu wizualnym w HR –  jak zwiększać zaangażowanie pracowników przy użyciu rysowania i materiałów wizualnych. Okazuje się bowiem, że w HR’rze, myślenie wizulane może być wykorzystane już na etapie samych ofert pracy, potem na etapie dalszej rekrutacji, na spotkaniu, czyli rozmowie rekrutacyjnej z kandydatem. A kiedy już kandydat staje się pracownikiem, możemy go efektywniej wdrażać przy użycia szeroko pojętego myślenia wizualnego.


PUBLIKACJE

Publikacje, przy których miałam udział (np. wykonywałam ilustracje,
byłam konsultantem merytorycznym, doradzałam itd.)

Tutaj jestem opiekunem karty SZKICOWANIE

Projektowanie efektywnych szkoleń. Learning Battle Cards.

Koncepcja Learning Battle Cards jest rezultatem współpracy trojga autorów od wielu lat działających na rynku usług szkoleniowych i doradczych, którzy stworzyli metodę pozwalającą każdej osobie zainteresowanej rozwojem kadry szybko i łatwo wybrać z bogactwa praktyki uczenia najlepsze opcje i potem skutecznie wprowadzać je w organizacji.

How to rock a TED talk

Wywiad (w języku angielskim), w którym udzielam wskazówek dla osób przygotowujących się do TEDx-a.

Do tych książek/kalendarzy wykonywałam ilustracje:

  1. „Trening Trenera” Adam Walerjańczyk
  2. „Kalejdoskop mocy. Spełniaj swoje marzenia” Magdalena Przybysz
  3. Kalendarz motywacyjny Debeściak 2016 (12 ilustracji) – wydawnictwo Eurograf
  4. Kalendarz motywacyjny Debeściak 2017 (12 ilustracji) – wydawnictwo Eurograf

INNE

(14-17.09.2015) Artykuł o moim 4 dniowym pobycie w Zespole Szkół Publicznych w Radowie Małym i przeszkoleniu całej szkoły.

Neuland Polecany przeze mnie zestaw markerów do kupienia! 🙂

Komentarze

komentarze

CLOSE
CLOSE

No nie żartuj! Już uciekasz? Zostań jeszcze chwilkęKlaudia Tolman tańcząca z blachą do pieczenia

Mój banan na twarzy marnieje, gdy opuszczasz moją stronę! Zatrzymam Cię filmikiem, czy prezentami? ☺

Zapisz się na newsletter, będę Cię radośnie obdarowywać:

  • Informacjami o najbliższych szkoleniach i warsztatach,
  • Wiedzą ryślicielską, którą uwielbiam się dzielić,
  • Moimi nowymi pomysłami, projektami i inspiracjami,
  • Poradami jak rysować, gdzie szukać informacji, jakich sztuczek używać.