Nauki wizualne z książki „Gamestorming”

W szkole (niezaprzeczalnie prawidłowo) uczono nas, że najważniejsze jest czytanie, pisanie i arytmetyka.

rys1 liczby

Życie jednak rządzi się swoimi prawami i dzisiejsze obowiązki oraz wyzwania zawodowe nie opierają się jedynie na wykonywaniu utartych schematów – ważniejsza jest umiejętność tworzenia i odkrywania. Nie od dziś wiadomo, że wszelkie odkrycia i wynalazki dzisiejszego świata są dowodem na kreatywność człowieka.

Słowo pisane i matematyka stanowią rodzaj języka, którym posługujemy się przy tworzeniu modeli koncepcyjnych, myśleniu o świecie i komunikowaniu się z innymi. Innym, równie ważnym językiem jest język wizualny, którego używamy do opisywania i wyobrażania sobie pomysłów.rys3 dobromir Dlatego też wielkie odkrycia, wyprawy, wynalazki były możliwe dzięki temu, że ich twórcy wizualizowali swoje pomysły, przedstawiali je za pomocą rysunków.  
Od czego wobec tego zacząć?
Aby szkicować nie trzeba wielkich zdolności, wystarczy kartka i ołówek/długopis. Potrzeba jednak do tego wprawy, podobnie jak w pisaniu, czytaniu czy arytmetyce. Największą przeszkodą w doskonaleniu tego jest brak pewności siebie. Należy się przełamać, chociażby dlatego, że szkicowanie ma duży wpływ na zwiększenie tempa pracy.
Ćwiczenia przedstawione w książce
Alfabet wizualny Glify – 12 podstawowych kształtów, za pomocą których można stworzyć dowolną wizualizację. Pierwsza szóstka to kształty linearne (inaczej płynne). Można je łączyć w łańcuch i są otwarte. Zaliczamy do nich: punkt, linię, kąt, łuk, spiralę i pętlę. rys5 6 elementów Kolejna szóstka to kształty zamknięte (formy) – wyglądają jak przedmiot, nie mają styczności z tłem. Są nimi: owal, oko, trójkąt, czworokąt, dom i chmura. rys6 6 elementów cz2 Za pomocą powyższych kształtów można narysować wszystko (w książce przykład narysowania liter alfabetu, liczb 0-9, przedmiotów codziennego użytku).
Rysowanie ludzi
Dzięki 12 podstawowym kształtom można narysować człowieka stojącego w miejsc u. Schody zaczynają się wtedy, gdy chcemy przedstawić jakieś działanie. W książce znajduje się przykład narysowania człowieka wrzucającego list do skrzynki.  Pierwszym krokiem jest wyobrażenie sobie tej sytuacji/bazowanie na obrazku, zdjęciu (później rysuje się już z głowy). Na co trzeba zwrócić uwagę rysując – kąt nachylenia ciała, punkt ciężkości, nogi (łączą korpus z podłożem, więc mają największy wpływ na pozycję ciała), ręce, kąt nachylenia szyi i głowy w stosunku do reszty ciała (są to 2 różne kąty), twarz, nos (dzięki niemu widać w jakim kierunku skłania się głowa).
Perspektywa
Często mamy opory przed nią, nie wiemy jak ją narysować. Istnieją jednak 3 proste metody do narysowania jej:perspektywa liniowa - kreślenie linii horyzontu na poziomie oka, ustalanie punktów znikających wzdłuż niej - perspektywa równoległa – linie konstrukcyjne rysowane są równolegle do siebie, dzięki temu rysowana scena wydaje się rozchodzić w różnych kierunkach - perspektywa egipska (najstarsza) – zamiast rysować rzeczy takimi jakie je widzimy, należy odwzorowywać je w takiej postaci w jakiej postrzega je nasz umysł (np. jeśli jakiś przedmiot widzimy z boku, rysujemy go z profilu); dzieci instynktownie rysują w taki sposób; celem jest przekazanie istoty przedmiotu, np. rysunek kota nie musi dokładnie przypominać zwierzęcia, ale powinno oddawać jego ogólną ideę.     Opracowanie: Marta Staroń-Młot Na podstawie książki: „Gamestoring. Gry biznesowe dla innowatorów."  

Komentarze

komentarze

CLOSE
CLOSE

No nie żartuj! Już uciekasz? Zostań jeszcze chwilkęKlaudia Tolman tańcząca z blachą do pieczenia

Mój banan na twarzy marnieje, gdy opuszczasz moją stronę! Zatrzymam Cię filmikiem, czy prezentami? ☺

Zapisz się na newsletter, będę Cię radośnie obdarowywać:

  • Informacjami o najbliższych szkoleniach i warsztatach,
  • Wiedzą ryślicielską, którą uwielbiam się dzielić,
  • Moimi nowymi pomysłami, projektami i inspiracjami,
  • Poradami jak rysować, gdzie szukać informacji, jakich sztuczek używać.