Gra w pytania „Pytajniaki”

„Pytajniaki” to gra, który w prosty sposób integruje, zbliża, daje szansę lepiej poznać samego siebie i swojego rozmówcę, stwarza okazję do refleksji, śmiechu czy odkrycia czegoś nowego i interesującego.

A to wszystko za jedyne 99zł.

Czym są Pytajniaki?

Gra Pytajniaki to 100 unikatowych kart (6cm x 6cm) z ciekawymi, niecodziennymi pytaniami. Jest to gra, która celebruje (czyżby zanikający w erze Internetu?) zwyczaj prostej, prawdziwej i głębokiej rozmowy z żywym człowiekiem twarzą w twarz.

Jak grać?

Zamiast gapić się tępo w komputer, TV, smartfona czy tableta, albo zamiast gadać bez sensu o przyziemnych, nic nie wnoszących rzeczach (takich jak pogoda, polityka albo to, że skończyło się masło), wystarczy wylosować kartę i zacząć ze sobą tak naprawdę rozmawiać.

Wystarczy być ciekawym swojego rozmówcy, otworzyć się na niego. Dzięki wzajemnej wymianie zdań gracze (choć lepiej ich po prostu nazywać rozmówcami) stwarzają sobie okazję do lepszego poznania się i nawiązania bliższej relacji.

Niejednokrotnie okaże się też, że Twój rozmówca ma świetne, często przezabawne przygody do opowiedzenia, o których wcześniej nie miałaś/miałeś pojęcia! Odkryjecie dzięki temu zarówno jak wiele Was łączy, i jak wiele Was ujmująco różni.

Na czym polega fenomen tych kart?

 1. Po pierwsze: to śmiesznie proste narzędzie, które możesz mieć zawsze przy sobie (są niewielkich rozmiarów), i które możesz w każdym momencie wyjąć z kieszeni, torebki czy plecaka i zacząć z nich korzystać. Karty stwarzają pole do nowych, ciekawych, inspirujących rozmów w zasadzie w każdych warunkach.
 2. Po drugie: pytania z talii są dobrane przeze mnie, czyli autorkę gry, bardzo świadomie. Wszystkie są pytaniami otwartymi, a przy tym są pytaniami niebanalnymi. Nie ma tam pytań o ulubiony kolor, muzykę czy imię psa… Ale są pytania o to, jaką książkę czytaliśmy po raz pierwszy dla przyjemności, o to, co trzymamy w domu ze względów sentymentalnych, choć moglibyśmy to wyrzucić, albo pytanie o to, jakie pozytywne zmiany dostrzegamy u siebie na przestrzeni lat.
 3. Po trzecie: są bardzo wszechstronnym narzędziem. Można je wykorzystywać do wzbogacania relacji z bliskimi nam osobami, jako narzędzie integracyjne (na imprezach rodzinnych, firmowych, wyjazdach wakacyjnych, słowem: spotkaniach wszelkiej maści), czy – tak się zresztą zaczęła historia Pytajniaków, które powstały latem 2015 – jako narzędzie trenerskie udostępniane uczestnikom szkoleń w czasie rundy otwierającej (kto był na szkoleniu Klaudii –  może je kojarzyć!).

Kto może grać?

Gra jest przeznaczona dla wszystkich, którzy są głodni ciekawych, wzbogacających rozmów, które inspirują i dodają energii. Można grać:

 • ze swoim partnerem,
 • ze znajomymi,
 • z nieznajomymi,
 • z przyjaciółmi,
 • z rodziną,
 • czy ze współpracownikami.

Sugerowany wiek graczy to 13+. Choć nie ma przeciwskazań, żeby korzystały z niej także osoby młodsze: po prostu na część pytań będzie im trudniej odpowiedzieć (np. o ulubioną pracę, jaką kiedykolwiek wykonywali, czy o wpłatę pieniędzy na organizację charytatywną :P).

Co wchodzi w skład gry?

W skład pakietu (99zł + koszty wysyłki) wchodzi:

 • 100 kart z niebanalnymi pytaniami otwartymi (każda karta jest unikatowa: na tle pytań znajdują się fragmenty 100 stron z tzw. Cudownika, czyli rysunkowego dziennika Klaudii – więcej o Cudowniku tutaj),
 • instrukcja do gry,
 • autorskie pudełko z ręcznie wpisanym numerem seryjnym oraz podpisem autorki.

Możliwy jest też odbiór osobisty w centrum Warszawy z naszego studia filmowego ExplainVisually.co (Chmielna 20/8).

Opinie użytkowników:

Paweł, zadowolony posiadacz zestawu nr 400:

„Pytajniaków” używam podczas szkoleń. Można chociażby poprosić o wylosowanie jednego pytania podczas klasycznej zapoznawczej „rundki”, ale też zorganizować z nimi kilkudziesięciominutowy „speed-dating”.

„Pytajniaki” są uniwersalne – świetnie sprawdzą się zarówno na szkoleniach dla menadżerów międzynarodowych firm (no może po wyjęciu kilku pytań np. o bieliźnie ;)) jak i licealistów (wtedy pytania o bieliznę pewnie można nie wyjmować). Do uniwersalności zaliczę jeszcze rozmiar – są niewielkie i lekkie – można je zawsze mieć przy sobie.

Są angażujące – po 50 minutach pracy z nimi ludzie mówią, że nie wiedzą kiedy ten czas minął.

Są ładnie i trwale zaprojektowane i wykonane. Powinny posłużyć nawet kilka lat.

„Pytajniaki” to wciąż coś nowego. A trenerzy wiedzą jak ważne jest, żeby się w tej branży wyróżniać i zaskakiwać uczestników.

Widzę wielki potencjał do rozwoju! Czekam na Pytajniaki 2 (i 3, 4, 5…) oraz wersje tematyczne – „Pytajniaki dla menadżerów”, „Pytajniaki dla studentów” itp.

Aneta – psycholog, specjalista ZZL, doradca zawodowy:

Chociaż na rynku jest wiele kart, to nie wszystkie warto mieć. Ale Pytajniaki są obowiązkowe!!! To, co najbardziej mnie w nich urzekło, to same pytania i rozmiar. Pytania są świetne, mało oczywiste, nietypowe, zaskakujące. Przyznam, że kiedy przeglądałam je pierwszy raz, to z każdym pytaniem moje oczy były coraz większe ze zdziwienia, a usta coraz szerzej się uśmiechały. Korzystam z nich w pracy z ludźmi w różnych obszarach – czasem ćwiczenie kompetencji, czasem dla lepszego poznania i integracji. Wykorzystuję je także prywatnie – na spotkaniach z rodziną i znajomymi. Stwarzają niesamowitą okazję do bycia prawdziwym i głębokiej rozmowy. Jestem nimi zachwycona!!! Chociaż są to karty w wersji kompaktowej – to właśnie to jest w nich fantastyczne. Zawsze mogę mieć je ze sobą. Mała rzecz, a cieszy i dodatkowo zmienia świat!!! Czekam na Pytajniki 2 :)”

Agnieszka B., trenerka:

Twoje karty znakomicie sprawdzają się: ze studentami na start, podczas warsztatów na start, podczas grupy Master Mind na podsumowanie roku 😀 Wszystko przetestowane. Stosuję te karty BARDZO często 😀

Wojciech, anglista:

Pytajniaki okazały się strzałem w dziesiątkę!  Świetna zabawa, ciekawe wykonanie i nie idzie się nudzić!!!

Agnieszka S., trenerka:

Karty fajnie się sprawdziły, wykorzystałam je w formie ćwiczenia rozgrzewkowego w grupie 40 osób. Było dużo śmiechu i pozytywnej energii, co wpłynęło na bardzo dobrą atmosferę podczas warsztatu 🙂

Amelia, lektor:

(…) Okazało się, że listonosz dostarczył coś więcej niż tylko grę. Stał za tym cały misterny plan, a próbą generalną dla Pytajniaków miała być właśnie Wigilia.
Rodzinnie, około 12 osób, najedzeni, rozbawieni – nadszedł czas rozdawania prezentów(…)
Najpierw zasady – chcesz otworzyć prezent, musisz odpowiedzieć na pytanie z puli Pytajniaków: jeden prezent=jedno pytanie, prezent dla pary=każdy z pary losuje pytanie.  Szczerze mówiąc miałam obawy co do tej „zabawy”, wiekowe ciotki i wujkowie mogą źle zareagować, nie chcieć odpowiadać, pytania mogą ich zawstydzić…ale co tam, idziemy w to!
Co się okazało: najwspanialszy, najbardziej wartościowy i fascynujący czas spędzony z moją rodziną. Nie tylko się uśmialiśmy, wspominaliśmy, ale przede wszystkich dowiedzieliśmy się czegoś wartościowego i ciekawego o sobie nawzajem.
Nie było rozmów w rodzaju: „co sąsiadka znowu postawiła przed domem”(..), ale przewspaniałe rozmowy o naszych zwyczajach, marzeniach, planach, rytuałach…

Serdecznie gratuluję stworzenia Pytajniaków – mnóstwo możliwości ich wykorzystania, i najważniejsze, nie tylko jako forma rozrywki, ale pretekst do zacieśniania więzi i budowania relacji.
Jestem Wam bardzo wdzięczna, że dołożyliście wszelkich starań, żeby produkt dotarł na czas.  Dzięki Wam spędziłam bezcenny quality time z moją rodziną, i bardzo Wam za to dziękuję!

Agnieszka, trenerka:

Fantastyczna gra, na różne okazje! Na szkolenia czy warsztaty gdzie zwykle zaczyna się: „Nazywam się Jan, w organizacji jestem od 5 lat, po pracy biegam maratony lub chodzę na cross fit” a tu nagle niespodzianka, losujesz i dostajesz: „Co śpiewasz pod prysznicem?” lub „Czego nauczyłeś się od swoich wrogów” i już nie ma nudy, sztampy. Sprawdza się w grupach, które się znają, jak i w takich, w których uczestnicy się nie znali przed szkoleniem.

Na spotkania towarzyskie, rewelacja. Te pytania są początkiem rozmów jakich nigdy nie prowadziliście z ludźmi, których znacie od lat.

Paulina, fotograf:

Nie zapomnę, kiedy grałam w Pytajniaki po raz pierwszy – pomyślałam sobie, że pewnych tematów nigdy byśmy pewnie nie poruszyli, a to przecież tak nieprawdopobnie ciekawe kwestie! Polecam wszystkim tym, którzy lubią rozmawiać i przede wszytskim tym, dla którcyh ważne są relacje miedzyludzkie. To fantastyczna gra, która pozwala poszerzyć tematy dyskusji rodzinnych czy przyjacieslkich o nowe wątki. Kto by pomyślał, że proste kartki z pytaniami mogą dawać tyle wrażań…? Na przykład wtedy, kiedy o osobie, której wydawało nam się, że wiemy już wszystko, dowiadujemy się zupełnie nowych rzeczy, lub dzięki pytaniom poznajmy lepiej kogoś nowego. Co tu dużo mówić geniusz w swojej prostocie 🙂 Dzięki tej grze spotkania rodzinne czy znajomych mogą mieć nową jakość. Absolutnie polecam!

Adam, trener i bloger:

Karty już zaczęły pracować! Wczoraj wieczorem rodzinnie je testowaliśmy –
działają świetnie! Pytania wymagają czasem refleksji, namysłu, ale również
uśmialiśmy się nieźle 😀 I poznaliśmy trochę bardziej! Pomysł z
podłożeniem Twojego Cudownika pod pytania – bardzo mi się podoba – każda
karta jest niepowtarzalna! Wykorzystam je również podczas moich szkoleń, spotkań ze znajomymi i gdzie się da 🙂

A tak Adam wykorzystywał karty w praktyce:

Jak zamówić Pytajniaki?

>>> www.sklep.klaudiatolman.pl <<<

O autorce:

Klaudia Tolman – Ryślicielka®. Wulkan energii, pasjonatka życia. Myśli rysunkiem, rysuje myśli, bawi się prostotą rysunku, by uprzyjemniać i upraszczać ludziom życie. Robi to na 3 sposoby: prowadzi warsztaty z myślenia wizualnego, wykonuje wielkoformatowy zapis graficzny w czasie wydarzeń i konferencji oraz jest współzałożycielką i Dyrektor Kreatywną studia filmów whiteboardowych ExplainVisually.co. Stworzyła Pytajniaki jako grę integracyjną na swoją własną trzydziestkę (luty 2016), potem korzystała z niej na swoich szkoleniach, a że ludzie pokochali Pytajniaki, (w listopadzie 2017) wydała grę szerszej publice, ponieważ kocha się dzielić dobrem.

PS Recenzja

A jeśli już masz Pytajniaki, albo grałaś / grałeś w nie choć raz, zostaw proszę recenzję:

 • w komentarzach facebookowych pod tym postem,
 • skorzystaj z formularza kontaktowego (w prawej części strony)
 • lub wyślij ją bezpośrednio na myslenie.wizualne@gmail.com

Pomoże to innym podjąć decyzję o kupnie gry 🙂 Dziękuję!

Komentarze

komentarze

CLOSE
CLOSE

No nie żartuj! Już uciekasz? Zostań jeszcze chwilkęKlaudia Tolman tańcząca z blachą do pieczenia

Mój banan na twarzy marnieje, gdy opuszczasz moją stronę! Zatrzymam Cię filmikiem, czy prezentami? ☺

Zapisz się na newsletter, będę Cię radośnie obdarowywać:

 • Informacjami o najbliższych szkoleniach i warsztatach,
 • Wiedzą ryślicielską, którą uwielbiam się dzielić,
 • Moimi nowymi pomysłami, projektami i inspiracjami,
 • Poradami jak rysować, gdzie szukać informacji, jakich sztuczek używać.

Chcesz otrzymać za darmo 3 miniporady rysunkowe? Zapisz się na Ryśletter!

FreshMail.pl
 

Chcesz otrzymywać miniporady rysunkowe, ciekawostki i informacje o szkoleniach? Zapisz się na Ryśletter!

FreshMail.pl